איך בונים אקורד מז'ור?

מהו האקורד מז'ור?

כשאנחנו אומרים אקורד מז'ור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות אחת באנגלית, נניח האקורד C, או האקורד G. אם רשום ליד השם של האקורד m קטנה, כמו האקורד Cm, זה אומר שזה אקורד מינור ואנחנו לא מתעסקים בזה עכשיו.

אז יש לנו אקורד מז'ור, ניקח את האקורד C כדוגמא. האקורד C מורכב מהצלילים דו מי וסול, או בשמות הלועזיים שלהם C E ו G. נשאלת השאלה: למה דווקא הצלילים האלו מרכיבים את האקורד C? בואו ונלמד איך בונים אקורד מז'ור בפסנתר.

לימוד אקורד מז'ור בפסנתר

למי שלא יודע אלו התווים: דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי ושוב דו. לצלילים האלו יש גם שמות לועזיים:  דו זה C, רה זה D, מי זה E, פה זה F, סול זה G, לה זה A וסי זה XB.

האקורד מז'ור מורכב משלושה צלילים. הצליל הראשון נקרא השורש של האקורד, והוא בדיוק כמו שם האקורד. אם אנחנו חוזרים לאקורד C כדוגמא, הצליל הראשון שבו, השורש שלו, יהיה התו C. באקורד G לדוגמא, השורש יהיה G ובאקורד F השורש יהיה F. די פשוט בינתיים.

המושג חצי טון

חצי טון זה המרווח הקטן ביותר בין קליד לקליד, או הרווח בין שני קלידים צמודים. לדוגמא: המרווח בין הקליד  Cלקליד השחור שלידו, נקרא חצי טון. המרווח בין הקליד השחור הזה, לקליד של D, הוא גם חצי טון.

עכשיו חידה: מהו המרווח שבין הצליל E ובין הצליל F? נכון מאד, חצי טון. המרווח בין כל שני קלידים צמודים, הוא חצי טון. זהו, מכאן הכל הרבה יותר פשוט.

הנוסחה של אקורד מז'ור

לאקורד מז'ור יש נוסחה, כמו במתמטיקה. הנוסחה אומרת שכדי לבנות את שלושת הצלילים של האקורד המז'ורי צריך להתחיל מהשורש של האקורד וזה הצליל הראשון. הצליל השני יהיה 2 טון ימינה מהשורש. והצליל השלישי יהיה טון וחצי ימינה מהצליל השני.

נדגים על הפסנתר את הנוסחה הזו עם האקורד C. הצליל הראשון הוא השורש שלו, הצליל C, עכשיו נזוז 2 טון ימינה, הגענו לצליל E, או מי בעברית, וזה הצליל השני של האקורד C. עכשיו, לפי הנוסחה צריך לזוז טון וחצי ימינה מהצליל השני, כדי להגיע לצליל השלישי. הגענו לצליל G  או סול בעברית. והנה, הצלילים שמרכיבים את האקורד C הם C  E ו – G, או בעברית דו מי וסול.

משום שזו נוסחה, היא מתאימה לכל אקורד מז'ור שנרצה לבנות. בואו ונבנה גם את האקורד F.

השורש של האקורד F, הוא הצליל F וזה הצליל הראשון של האקורד. נזוז 2 טון ימינה, הגענו לצליל A וזה יהיה הצליל השני באקורד. עכשיו נזוז עוד טון וחצי ימינה, הגענו לצליל C. אז האקורד F מורכב מהצלילים F  A  ו C. או בעברית פה לה ודו.

לסיכום

לבנות אקורד מז'ור זו בסך הכל נוסחה פשוטה שצריך לזכור: שורש + 2 טון + טון וחצי. סה"כ יש 12 אקורדים מז'וריים, ואתם מוזמנים ללכת ולנסות לבנות את כולם. בקורס הליווי לפסנתר שלנו באתר נגינה, אנחנו מדברים לעומק על בניית אקורדים וכו', אז אם בא לכם תבדקו גם את זה. 

אם יש שאלות, משהו לא היה ברור, או שיש לכם הערות או רעיונות לסרטונים הבאים שלנו, אתם מוזמנים להגיב לנו, אנחנו עונים להכל וממש ממש בכיף.

Share Button

השאר תגובה: