איך מתחילים להאזין למוסיקה קלאסית?

תווים של מוזיקה קלאסית

כמו הרבה מאמרים שלנו כאן בנגינה, גם הפעם נתחיל ב"הרבה פעמים שואלים אותנו".

אז – הרבה פעמים שואלים אותנו, איך מתחילים להאזין למוזיקה קלאסית, כלומר, אם רוצים להכנס לעולם המופלא הזה, ממה צריכים להתחיל?

אז קודם כל נתחיל ונאמר שמדברים על מוסיקה קלאסית, מתכוונים לתקופה ארוכה, אבל ממש ארוכה, שמתחילה איפהשהוא בשנת 1400 בזרם שנקרא הרנסנס, דרך תקופת הברוק, התקופה הקלאסית, התקופה הרומנטית, התקופה המודרנית, והתקופה הפוסט מודרני שאנחנו נמצאים בה היום.

אז יש לנו בערך 600 שנים של מוסיקה, שזה אומר המון המון המון מוסיקה!

אם נשווה את זה נניח לזרם הרוק, שהתחיל איפשהוא בשנות ה-50 של המאה הקודמת, אז אנחנו משווים בערך 70 שנה של מוסיקת רוק, אל מול 600 שנים של מוסיקה קלאסית.

אז באמת קצת קשה לדעת מאיפה להתחיל, שלא נדבר על כך שכל תקופה נשמעה אחרת.

בנוסף לכך, מוזיקה קלאסית נכתבה להרכבים מאוד שונים אחד מהשני, החל מיצירות לכלי אחד בלבד (כמו סונטות לפסנתר), דרך יצירות לרביעית כלי מיתר, ועד ליצירות ענק לתזמורות גדולות ומקהלות. אז באמת, ממה מתחילים?

התשובה היא שאין באמת תשובה טובה, אבל יש מספר יצירות שנחשבות המוכרות ביותר, אז אפשר להתחיל מהן, ואם יש יצירה שאהבתם במיוחד, המשיכו וחפשו יצירות נוספות של אותו המלחין, ואם יש יצירה שלא אהבתם, דלגו למחלין, או ליצירה הבאה!

אז, מפעם לפעם נעלה פוסט עם יצירות נבחרות, כל פעם ממש קצת, 5 יצירות ולא יותר, שכדאי להכיר, ואולי יפתחו לכם את התיאבון.

נתחיל?

גריג – סוויטת פר גינט 1 ו-2

אדוורד גריג (Edvard Grieg) פסנתרן ומלחין נורבגי (כן כן, גם בנורבגיה יש מלחינים) (1843-1907) שמשתייך לזרם הרומנטי, חיבר פסקול למחזה בשם פר גינט (שאפילו הוצג ב"הבימה" שלנו בשלב כזה או אחר). את המחזה, כבר לא הרבה מכירים, אבל פס הקול (ובמיוחד החלק הראשון "בוקר" והרביעי "בארמון מלך ההרים") הפכו ליצירות מוכרות לכל אוזן. אתם מוזמנים להאזין, כאשר החלקים המוכרים נמצאים בהתחלה, ובדקה 13:14 (אל תפספסו, החלק הרביעי מופלא במיוחד).

ל.ו. בטהובן – סימפוניה מספר 5 בסי מינור

אז מהזרם הרומנטי, אנחנו הולכים 100 שנים אחורה לזרם הקלאסי, ושמדברים על הזרם הקלאסי, הסימפוניה החמישית של לוודיג ואן בטהובן, היא אחת מהיצירות המוכרות ביותר והמנוגנות ביותר בזרם זה. הסימפוניה נכתבה בין 1804 ל- 1808 ונחשבת לאחת מפסגות היצירה האנושית.

 

ויאלדי – 4 העונות

נלך עוד בערך 80 שנה אחורה לשנת 1725 בה המלחין האיטלקי אנטוניו ויואלדי מוציא לאור את היצירה 4 העונות. מדובר למעשה ב -4 יצירות לכלי קשת שכל אחת מהן מתארת עונה אחרת בשנה, אביב, קיץ, סתיו וחורף. באופן די חריג לתקופה, ובכלל, ויואלדי עצמו פרסם סונטות טקסטואליות, מעין פרשנות או ההסבר למוסיקה שהיא עצמה, ללא מילים.

סמואל ברבר – אדג'יו למיתרים

אם רציתם הוכחה לרב גוניותה של המוסיקה הקלאסית, היצירה הבאה שונה מאוד מכל ממה ששמענו עד כה. ב-1938 יצירה זו פרי עטו של המלחין האמריקאי עלתה על הבמות והיא נחשבת לאחת היצירות המרגשות והנוגעות ללב אשר נכתבו אי פעם. הכינו את הממחטות!

 

שופן – נוקטורן מס' 2 באי במול מז'ור – אופוס 9

מארה"ב אנחנו חוזרים לאירופה, לצרפת, לאחת היצירות המוכרות ביותר של פרדריק שופן, המחלין הצרפתי כנראה הידוע ביותר,  שנכתבה לפסנתר סולו ומהווה אחת מתוך סידרה של יצירות אשר נקראות "נוקטורנים" ומושפעות מהלילה ומהחשכה (מהכיוון של עדינות ומסתורין – לא מהמקום של סרט אימה, לא לדאוג).

האזנה מהנה!

Share Button

השאר תגובה: