Open Search
Close
youtube youtube insta insta fb fb

מתחילים לפסנתר | 07/10/2019

אילו סוגים של אורגניות קיימים בשוק?

במאמר הבא ננסה לעזור לכם להבין אילו סוגים של אורגניות קיימים בשוק, מי החברות המובילות ומה המחירים. כדי לקבל תמונה כללית לגבי מה קורה בעולם האורגניות.

שימו לב, אנחנו לא מדברים היום על פסנתרים, פסנתרים חשמליים, אורגנים, גיטרות, או תרנגולות..

מה זה אורגנית?

אורגנית היא כלי נגינה, בעלת קלידים שחורים ולבנים, המסודרים כמו בפסנתר. היא חשמלית, כלומר הצליל מיוצר באמצעות מחשב פנימי ולא בצורה אקוסטית, והכי חשוב, יש לה אפשרות לליווים אוטומטיים. זאת אומרת, שיד שמאל מנגנת אקורדים ובהתאם לאקורד האורגנית מייצרת ליווי שלם של תזמורת, או להקת רוק, או להקת ג'אז, תלוי בסגנון הנבחר.

האורגנית מסוגלת לחקות צלילים של כלים אחרים, מפסנתר ועד גיטרה, דרך חליל ותופים, ובכך היא בעצם מאפשרת לאדם יחיד, להישמע כמו קבוצה של אנשים שמנגנים יחד.

יצרניות האורגנית בעולם

החברה המובילה מבחינת פופולריות בארץ היא ימאהה, ובצדק. האורגניות שלהם אמינות מאוד ונשמעות מצוין. חברות מצוינות נוספות אלו רולנד, קורצוויל וקורג. קיימים דגמים של חברות אחרות, גם טובים כמובן, אבל הפירמות שציינו הן אלו המובילות את השוק, גם בישראל, וגם ברוב המקומות בעולם.

מבנה האורגנית

אורגניות מגיעות לרוב בגודל של 61 קלידים, שזה חמש אוקטבות וזה הסטנדרט. קיימות גם אורגניות בעלות 88 קלידים, שזה מספר הקלידים של פסנתר. אפשר למצוא גם גרסת ביניים של 76 קלידים.

טווח המחירים והייעוד של האורגנית

מבחינת מחירים הטווח הוא מאוד גדול, החל מ-500 ש"ח ועד ל 25,000 ש"ח. ככל שהצלילים של האורגנית נשמעים יותר אמתיים ויותר קרובים למקור, האורגנית תהיה יותר יקרה. האורגנית בעצם מנסה לחקות צלילים של כלים אחרים, כמו גיטרות, חלילים, תופים וכו', זה דורש כוח עיבוד גדול מהמחשב שנמצא בתוך האורגנית, לכן ככל שהמחשב שלה יותר חזק, והצלילים נשמעים יותר אמתיים, האורגנית תהיה יותר יקרה.

הבדל נוסף בין האורגניות היקרות והזולות הוא היכולת של הנגן לתכנת את האורגנית, כלומר לשנות את ההגדרות של הצלילים והליוויים, כך שיתאימו לצרכים הספציפיים של הנגן. נניח שאנחנו רוצים לנגן שיר של להקה מסוימת ואנחנו רוצים ליווי שנשמע ממש כמו המקור, אותם תופים, אותו תפקיד גיטרות וכו'. את האורגניות היקרות אפשר לתכנת כך שישמעו בדיוק כמו השיר המקורי. זה כמובן מצריך הבנה בעיבוד מוזיקלי וזה לא פשוט, אבל זה יכול לצאת מדהים.

אתם מוזמנים להיכנס ללינק הבא של השיר Don't you  של להקת SIMPLE MINDS, שימו לב איך מישהו בנה את השיר אחד לאחד באורגנית שלו:

 https://www.youtube.com/watch?v=U24YffjQ_HM.

קיימות גם אורגניות שמיועדות למוזיקה מזרחית. בהן יש הרבה יותר מקצבים מהעולם של המוזיקה המזרחית, הים תיכונית והערבית. יש להן צלילים של כלי נגינה מהז'אנר, כמו עוד ובגלמה, וכמובן הן מאפשרות נגינה ברבעי טונים, אותם צלילים שיש רק בסגנון הזה. חברת קורג נחשבת למובילה בתחום הזה של האורגניות המזרחיות.

מוזמנים להיכנס ללינקים מטה לצפייה:

https://www.youtube.com/watch?v=hkLZOuAP_IM

https://www.youtube.com/watch?v=73vJw-arKjI

לסיכום

אורגניות מאפשרות לנגן הבודד להישמע כמו להקה שלמה. באורגניות יש המון צלילים והמון מקצבים שמתאימים לז'אנרים שונים ומצבים שונים. בנוסף, אמרנו שככל שהאורגנית נשמעת יותר טוב, כך היא תעלה יותר, והחל מרמה מסוימת אפשר גם להתאים אותה לצרכים הספציפיים של כל שיר ושיר. סיימנו בכך שאמרנו שלמוזיקה מזרחית יש אורגניות ייעודיות, המתמחות בצלילים ובמקצבים של הז'אנר.

דרך אגב, אם כבר יש לכם אורגנית, אתם מזומנים לרשום בתגובות איזה דגם יש לכם, ונראה איזו אורגנית היא הכי נפוצה. יהיה מעניין. יאללה אז תרשמו על מה אתם מנגנים. ונפגש בסרטון הבא!

הוסיפו תגובה חדשה

שמור בדפדפן זה את השם, האימייל והאתר שלי לפעם הבאה שאגיב.

פוסטים נוספים

כמה קלידים יש בפסנתר ואורגנית?

הפסנתר הסטנדרטי נתחיל מהפסנתר, לפסנתרים סטנדרטיים ולפסנתרים חשמליים יש 88 קלידים. יש כמובן יוצאי דופן. יש פסנתרים עם 102 קלידים, ...

המשיכו לקרוא
פסנתר

איך בונים אקורד מינור?

מהו האקורד מינור?   כשאנחנו אומרים אקורד מינור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות גדולה באנגלית, ואחריה האות m ...

המשיכו לקרוא
מורה לפסנתר

תקלות נפוצות בפסנתרים

כאן נדבר על תקלות נפוצות בפסנתרים, על הסיבות להן ומה עושים כדי לפתור אותן. הזהרה: ברוב המקרים לא מומלץ לטפל ...

המשיכו לקרוא
פסנתר

איך בונים אקורד מז'ור?

מהו האקורד מז'ור? כשאנחנו אומרים אקורד מז'ור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות אחת באנגלית, נניח האקורד C, או ...

המשיכו לקרוא
מורה לפסנתר

פסנתר, אורגנית, פסנתר חשמלי, או אולי אורגן? מה קונים שמתחילים?

עולם הנגינה הוא עשיר ומדהים, מי שמצליח להתמיד בו (שזה האתגר הכי גדול ועוד נדבר עליו), יזכה באמת למתנה לכל ...

המשיכו לקרוא
פסנתר מצוייר

איך אומרים פסנתר בשפות שונות?

  למה פסנתר נקרא פסנתר בעברית? זה די פשוט. אם יש מילה בעברית שהמקור שלה לא ידוע ואין בה על ...

המשיכו לקרוא
פסנתר בשפות שונות

ללמוד לנגן פסנתר ב 6 דקות בלבד! אפשרי?

המשיכו לקרוא
פסנתרן מחייך

מילון אקורדים לפסנתר מתנה!

מילון אקורדים לפסנתר מתנה! לחצו על התמונה כדי להוריד את המילון:

המשיכו לקרוא
מילון אקורדים לפסנתר

טיפים לאימון נכון בפסנתר!

טיפים לאימון בפסנתר שפשוט חובה להכיר!

המשיכו לקרוא
לימוד פסנתר

שאלות ותשובות – שיעורי פסנתר!

והפעם, גל עונה על כל השאלות הנפוצות לגבי שיעורי פסנתר!

המשיכו לקרוא
לימוד פסנתר