האם אקורדים בגיטרה הם אותו הדבר כמו אקורדים לפסנתר?

במסגרת השאלות המוזרות שתלמידים שואלים אותנו, אנחנו נתקלים המון פעמים בשאלה: האם אקורדים בגיטרה מתאימים לפסנתר / אורגנית? אז כרגיל, אתם שואלים, אנחנו עונים!

אז מה זה בעצם אקורד?

הגדרה בסיסית, ולא עד הסוף מדוייקת, אבל מספקת היא ש: אקורד הוא צירוף של שני צלילים ומעלה (לרוב שלושה ומעלה) המנוגנים בו זמנית. לצירוף של הצלילים האלו נקבעו שמות בדמות אותיות אנגליות. לדוגמא, אם ננגן את הצלילים דו, מי וסול – נקבל את האקורד C. אם ננגן את הצלילים פה, לה במול ודו, נקבל את האקורד Fm וכן הלאה.

אז עקרונית אין הבדל בין אקורדים לפסנתר ובין אקורדים לגיטרה, האקורד C יורכב מאותם צלילים הן בפסנתר הן בגיטרה.

מה ההבדל בכל זאת? באופן הנגינה.

שאנחנו רואים שם של אקורד לדוגמא – האקורד F, אנחנו יודעים מהם הצלילים המרכיבים אותו אבל אנחנו לא יודעים באיזה אופן לנגן את הצלילים האלו. כל אקורד ניתן לנגן בכל מני צורות, באופן קופצני, איטי, מהיר, אפשר גם לפרק את האקורד, ובעצם יש אינספור דרכים לנגן כל אקורד.

מתוך האינספור דרכים האלו, יש דרכים שהן יותר נפוצות שהפכו לסטנדרט וכאן מתחיל השוני שבין פסנתר וגיטרה. הפריטות הסטנדרטיות לנגינת אקורד C על גיטרה, לא ישמעו אותו דבר כמו הליווים הסטנדרטים של האקורד C בפסנתר.

 

הדבר נובע מהשוני הפיזי בין הכלים. לדוגמא, בגלל שבגיטרה יש לנו 6 מיתרים אז בהרבה אקורדים, הגם שהם מורכבים מ-3 צלילים בלבד,  נמצא את עצמנו מכפילים את הצלילים, כלומר, צליל מסויים נניח דו, יופיע פעמיים באקורד, פעם אחת דו גבוה, ופעם אחת דו נמוך. יותר נוח בגיטרה להכפיל צלילים, מאשר להשתיק אותם.

בפסנתר מאידך, היות והיכולת לנגן במנעד רחב גדולה מגיטרה, יותר קל קל להוסיף בסים לאקורדים, את אותם צלילים נמוכים מאוד שנותנים עומק (יד ימין מנגנת את האקורד, ויד שמאל תנגן את הבס).

אז לסיכום: התיאוריה היא אותה תיאוריה והאקורדים הם אותם אקורדים הן בפסנתר והן בגיטרה. היישום שלהם, משתנה בהתאם לאופי הכלי ובהתאם למגבלות הפיזיות של כל כלי וכלי.

מי שמעניין אותו ללמוד ללוות באמצעות אקורדים, קורס הגיטרה שלנו למתחילים מתאים לו בול, ולפסנתרנים בנינו את קורס הליווים, שעובד בדיוק על נגינת אקורדים כליווי לשירים מוכרים.

יש לכם שאלות נוספות? רשמו לנו בתגובות ונשמח לענות!

 

השאר תגובה: