כמה זמן לוקח ללמוד לנגן בפסנתר?

שלום לכולם!

בכתבה של היום ננסה לענות על השאלה ששואלים אותנו פעמים רבות: "כמה זמן לוקח ללמוד לנגן בפסנתר"?

השאלה די מאתגרת, ואין לה תשובה חד משמעית, אבל הרמנו את הכפפה, ועם ניסיון של 5 שנים ועשרות אלפי תלמידים, יש לנו תשובה שנראית לנו הכי קרובה להיות נכונה. שימו לב שהתשובה מתאימה לכל כלי הנגינה. אז בואו נתחיל!


מוזיקה היא שפה, בדיוק כמו כל שפה אחרת. לשאול כמה זמן לוקח ללמוד לנגן, זה די דומה לשאלה "כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית".

אז קודם כל השאלה היא לאיזה רמה שואפים להגיע? לדוגמא, אם נדבר על השפה האנגלית, האם אנחנו רוצים להיות מסוגלים לנהל שיחת יום יום באנגלית וזהו? או אולי אנחנו רוצים ללמוד לכתוב ולקרוא ברמה בסיסית? או שאולי אנחנו רוצים להיות מסוגלים לדבר באופן מושלם כמו דובר אנגלית מלידה? ואפשר ללכת יותר רחוק מזה, וללמוד אנגלית שייקספירית, וכו' וכו'.

אותו הדבר בנגינה על כלי נגינה. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו, האם אנחנו רוצים להיות מסוגלים לנגן מנגינות פשוטות? או אולי יותר מורכבות, או שבכלל אנחנו רוצים להפוך לנגני קונצרטים?

ככל שאנחנו מכוונים יותר רחוק, ככה התהליך ייקח יותר זמן. כמה זמן? סבלנות.


מעבר לעניין הגדרת המטרה, נשאלת השאלה, עד כמה אנחנו מוכנים להשקיע בתהליך? 10 דקות ביום? חצי שעה? שעה? 10 שעות?

בואו נחזור לדוגמת האנגלית. יודעים מהי הדרך הכי טובה ללמוד אנגלית? קלי קלות.  לעבור לגור במדינה דוברת אנגלית. במדינה כזו תהיו חייבים כל הזמן לתקשר באנגלית, לקרוא ולכתוב באנגלית, ובעצם שעות האימון והתרגול שלכם יהיו הרבה יותר מרובות, מאשר אם תלמדו בישראל 5 שעות בחודש.

ולא לדאוג, אנחנו פטריוטים. עדיף לדעת פחות אנגלית, ולהמשיך לגור בישראל 🙂
אז הכלל הוא פשוט, ככל שנתאמן יותר על כלי הנגינה, ככה נתקדם יותר מהר.


הגורם השלישי הוא הכישרון הטבעי של כל אחד ואחת מאיתנו. יש כאלו שמתקדמים יותר מהר מהאחרים, ויש כאלו, שצריכים יותר זמן כדי להפנים את מה שהם לומדים, מה לעשות, כולנו כישרוניים, אבל בדברים שונים, האחד יהיה כישרוני בלימודי נגינה, והשני בציור והשלישי בכל דבר אחר (רק דורון מנהל האתר, כישרוני בהכל, באמת, ולא בגלל שהוא משלם את המשכורות).


והגורם הרביעי הוא הגיל, ככל שאנחנו יותר צעירים, אנחנו קולטים יותר מהר. זה ממש לא אומר שנגינה היא רק לילדים או אנשים צעירים, ממש לא! זה רק אומר, שלהם זה לרוב ייקח פחות זמן. בדיוק כמו כל שפה, לילדים הרבה יותר קל ללמוד מאשר למבוגרים. קחו בחשבון, שכאשר בן אדם בוגר מחליט ללמוד לנגן על כלי נגינה, לרוב הוא ייגש לנושא הרבה יותר ברצינות מאשר ילד, שהוריו רשמו אותו לחוג. הוא יתאמן יותר, ישקיע יותר, ויוכל לפצות על פער הגילאים.


אז אמרנו שיש ארבעה גורמים שמשפיעים על מתן התשובה לשאלה – כמה זמן לוקח ללמוד לנגן:

א. הרמה שאליה אנחנו שואפים להגיע.
ב. רמת ההשקעה שלנו.
ג. הכישרון האישי שלנו.
ד. הגיל שלנו.

אז מה, שאלתם שאלה, וקיבלתם התפלספות. לא מתאים נכון?

אז בואו ניתן הגדרה שתהיה נכונה לרוב הנגנים המתחילים.

רוב הנגנים שואפים לדעת לנגן מנגינות של שירים שהם אוהבים, מהביטלס ועד עומר אדם ולא שואפים להיות נגני קונצרטים. הרוב רוצים לנגן להנאתם, ולא להגיע לרמה של המקצוענים. הרוב גם מבין שצריך להשקיע, והם מוכנים להתאמן בין חצי שעה לשעה ביום. ומבחינת הגיל, נניח שאנחנו בין גיל 8 ל 70. זה הפרופיל הממוצע.

אם זו המטרה, זו רמת ההשקעה, כישרון בינוני ומטה יש, והגיל הוא לא מתחת ל-8 ולא מעל 70. אז  אפשר להגיע תוך 8 חודשים (בערך) לרמה של נגינת שירים אהובים, ככה שכל מי שישמע אותכם יגיד "וואו, את/ה באמת יודע/ת לנגן!"

8 חודשים זה לא מעט זמן, ולכן חשוב למצוא דרך ללמוד, שהיא כיפית ומהנה וגורמת לרצות להמשיך ולנגן.

ובגלל שאנחנו משוחדים (הי, אנחנו אתר נגינה כן?) יש לנו אפילו המלצה:
רגע לפני שאתם מחפשים מורה לפסנתר או מורה לגיטרה, נסו אותנו!
יש לנו אחלה קורסים ללימוד נגינה למתחילים, שלוקחים אותכם יד ביד במשך השנה הראשונה ללימודי הנגינה. השיעורים סופר כיפים, מועברים על ידי מורים לנגינה מקצועיים ועשרות אלפי תלמידים כבר ניסו ונהנו!

נשמע מעניין? לכו על זה:

לחצו כאן למעבר לקורס הפסנתר למתחילים

לחצו כאן למעבר לקורס הגיטרה למתחילים

השאר תגובה: