מה ההבדל בין תווים לאקורדים?

את השאלה שבכותרת אנחנו נשאלים פעמים רבות על ידי תלמידים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הנגינה. לשם כך ביקשנו מיואב, מורה לפסנתר, להסביר פעם אחת ולתמיד מה זה מה. תהנו!


לפני שנתחיל, רציתי לומר שלמרות שאני מורה לפסנתר, ההסבר מתאים לכל כלי הנגינה.
בואו נתחיל בכך שנסביר כל מושג בנפרד ואז נשווה ביניהם.

אז מה הם התווים?

חישבו רגע על קריין טלוויזיה, נניח זה שמקריא את החדשות. הוא קורא מילים שנכתבו עבורו, טקסט בעברית כמו זה שאתם קוראים עכשיו, והתפקיד שלו הוא לקרוא את הטקסט בקול רם, כך שאנחנו הצופים נוכל לשמוע ולהבין את דבריו. אז בעצם יש לנו טקסט על דף, מילים, ויש את הקריאה שלהן, את ההבעה שלהן בקול, או במילים אחרות: הצלילים אותם אנחנו שומעים. אז הדף המילים הוא למעשה סוג של הוראות לקריין שעל פיהן הוא יודע מה הוא צריך להגיד. לשחקן על במה שקורא תסריט, לא רק שכתוב מה להגיד כמו לקריין בחדשות, אלא יש גם הערות כיצד לקרוא את הטקסט, אם זה צריך להיות בקול רועים, בכעס, או בנימה רגועה וכו'.

התווים מקבילים לטקסט שמקבל השחקן בתיאטרון. התווים אומרים לנו מה לנגן על הכלי שלנו, ובאיזו צורה לנגן, בדיוק כפי שהתסריט אומר לשחקן מה לומר ובאיזו דרך לומר את הדברים. מי שיודע לקרוא תווים, יכול לקחת את כלי הנגינה, ולבצע את מה שהתווים אומרים לו לעשות.

ומה התווים אומרים? בגדול, 3 דברים:
1. איזה צליל לנגן? דו, רה, פה? אולי כמה צלילים ביחד?
2. למשך כמה זמן לנגן כל צליל? לזמן ארוך? קצר? בינוני?
3. באיזו הבעה רגשית יש לנגן את הצלילים? באופן שמח וקופצני? או איטי ונוגה?

כדי לנגן לא חייבים לדעת תווים, בדיוק כפי שעל מנת לדבר לא צריך לדעת לקרוא. יחד עם זאת, אם אנחנו רוצים לקרוא יצירה שמישהו אחר כתב, אם זו יצירה ספרותית ואז נקרא טקסט, או יצירה מוזיקלית, ואז נקרא תווים, אז אנחנו חייבים בעצם לדעת לקרוא את השפה שכולם משתמשים בה.

התווים הם בעצם ביטוי ויזואלי של המוזיקה. לתווים יש צורות שנראות די משונה ואולי מפחיד למי שלא יודע לקרוא אותן, אבל שחושבים על זה, כל ביטוי ויזואלי של שפה שאנחנו לא מכירים יראה לנו מוזר לא פחות.

שפות

כאשר לומדים לקרוא את הסמלים ויודעים מה כל סימן אומר לנו, הסימנים האלו ממש לא יראו לכם מוזרים.

אז אם נסכם: התווים הם כמו תסריט לשחקן בתיאטרון, הם אומרים לנו מה לנגן ואיך לנגן, ובעצם מהווים כלי תקשורת, שמאפשר העברת רעיונות מאחד לשני, במקרה הזה, העברת רעיונות מוזיקליים.

ומהם האקורדים?

אקורדים

אקורד בהגדרה הצרה שלו מוגדר כנגינה של שני צלילים ומעלה בו זמנית. זאת אומרת שאם תיקחו את כלי הנגינה שלכם, ותנגנו שני צלילים יחד (ומעלה) יש לכם אקורד. במהלך השנים לכל צירוף של צלילים ניתן שם, אשר מבוטא באותיות אנגליות ומספרים. לדוגמא, אם ננגן את הצלילים דו, מי וסול בו זמנית, למעשה ניגנו את האקורד C. אם ננגן את הצלילים רה, פה, לה ודו, למעשה ניגנו את האקורד Dm7.

אז האקורד הוא גירסא "רדודה" של התווים. למה רדודה? כי אמנם אנחנו יודעים על מה ללחוץ, אבל אנחנו לא יודעים באיזה קצב, באיזו צורה ובאיזו אינטרפטציה (שמח? עצוב?). האקורד אומר לנו צלילים בלבד, ואת השאר אנחנו משלימים בהתאם להנחיות המורה לנגינה, או בהתאם למה שנראה לנו מתאים לשיר.

 

מתי משתמשים בתווים ומתי משתמשים באקורדים?

באמצעות התווים ניתן לכתוב הכל, מנגינות, ליווים, וכמובן צירופים של צלילים המנוגנים בו זמנית. הבעייתיות בתווים היא שכמו כל שפה, נדרש זמן רב ללימודה והפנמתה. האקורדים מהווים סוג של קיצור דרך. בגלל שהאקורדים לא מתייחסים לאלמנטים רבים שהתווים מתייחסים אליהם, הם מאפשרים נגינה אמנם פחות מפותחת ומתקדמת, אבל יותר מהירה, מבחינת הזמן שלוקח ללמוד לנגן שיר. רוב נגני הגיטרה לדוגמא, קודם כל ילמדו אקורדים בסיסיים אשר יאפשרו להם ללוות שירים מוכרים, ורק בשלבים הרבה יותר מתקדמים יגשו לקריאת התווים. בפסנתר דווקא לרוב מתחילים בקריאת תווים ורק בהמשך מלמדים אקורדים, מה שמביא להתקדמות איטית יותר בהשוואה לנגנים מתחילים בגיטרה.

המעניין הוא, שגם כאשר נגן כבר יודע לקרוא תווים, הרבה פעמים יותר מהר וקל לנגן שיר באמצעות האקורדים שלו, ויש כאלו שאפילו יעדיפו לא לקבל הנחיות מדויקות לנגינה כפי שמופיעות בתווים, וירצו דווקא לנגן על ידי שימוש באקורדים מה שמאפשר להם להכניס את הפרשנות האישית שלהם לגבי איך לנגן את האקורד.

רוצים עוד?

באתר שלנו יש לנו 2 קורסים לפסנתר ואורגנית למתחילים:
האחד מלמד תווים (לחצו כאן למעבר לקורס) והשני דווקא מתרכז באקורדים (לחצו כאן למעבר לקורס) בנוסף יש לנו קורס אקורדים לגיטרה (לחצו כאן למעבר לקורס). אתם מוזמנים לנסות ולראות מה מתאים לכם יותר!

השאר תגובה: