מאיזה גיל אפשר להתחיל לנגן על גיטרה?

כדי לענות על השאלה הזו אנחנו צריכים לדבר על שלושת האתגרים הגדולים שיש לכל נגן גיטרה:

 שלושת האתגרים של כל נגן גיטרה

האתגר הראשון הוא האתגר הפיזי, כדי לנגן על גיטרה צריך להפעיל את הידיים בצורות קצת משונות, שאנחנו לא ממש רגילים אליהן. כל מי שניסה אי פעם לנגן אקורד חסום, יודע שזה די מאתגר וממש לא נוח לידיים שלנו. לפחות בהתחלה.

מבחינת גיל, היכולות המוטוריות של ילדים קטנים עדיין מוגבלות, לכן יהיה להם יותר קשה מאדם בוגר לנגן אקורדים שדורשים מאמץ פיזי. בנוסף, חשוב לזכור שידיים של ילדים הן פשוט יותר קטנות מאלו של המבוגרים, דבר שמוסיף קושי גם כן.

האתגר השני עבור כל גיטריסט באשר הוא, זה להישאר מרוכז. במהלך השיעורים צריך להקשיב למורה ולהתרכז בהדגמות שלו, וזה לא תמיד פשוט, במיוחד כשלומדים משהו חדש. גם כאן, לילדים צעירים יותר קשה להתרכז, בהשוואה לילדים יותר בוגרים ובטח בהשוואה למבוגרים.

האתגר השלישי עבור הגיטריסט הממוצע, הוא היכולת לפתח משמעת אימונים. כדי להתקדם בנגינה צריך להתאמן והמוטיבציה צריכה להיות פנימית, אחרת תוך זמן קצר מתייאשים ופורשים. אז בהקשר של מוטיבציה פנימית, סביר יותר לראות נער בן 14 שחולם להיות גיטריסט רוק, ובשביל החלום הזה ישקיע מאמץ ואימונים, מאשר ילד בן 3, שהגיטרה פחות מעניינת אותו, והחלום הכי גדול שלו הוא לפגוש את סופרמן.

אז מאיזה גיל אפשר להתחיל לנגן על גיטרה?

התשובה היא שאין תשובה ברורה. אם נחפש ביוטיוב נוכל למצוא ילדים ממש קטנים, אפילו בני 3, שמנגנים באופן מדהים. קחו בחשבון שאלו היוצאים מן הכלל שלא מעידים על הכלל. הניסיון לגרום לילד צעיר מדי לנגן על כלי נגינה, ברוב המקרים פשוט יכשל, ואם תלחצו עליו יותר מדי, אז הוא עלול  לפתח אנטי וכתוצאה מכך לא לרצות לנגן בכלל.

מקובל להגיד שגיל התחלתי לנגינה על גיטרה הוא גיל 6-7, שזה הגיל שבו הילד כבר הולך לכיתה א', ויכול לשבת בשיעור יחסית מרוכז. זה עדיין נחשב גיל מאוד צעיר, כי יכולת הריכוז לרוב עדיין נמוכה, לכן מומלץ להתחיל לנגן בגיל כה צעיר, רק אם הרצון מגיע מהילד, והוא באמת מוכן לכך.

ברוב המקרים עדיף לחכות עוד קצת, לגיל 10 נניח. לילד כבר יש שנים של ניסיון בבית הספר והוא למד לשבת ולהתרכז במה שהמורה אומרת. בנוסף, בגיל 10 היכולת המוטורית של הילדים כבר מפותחת, הם יודעים לכתוב היטב ולעשות תנועות עדינות ומדוייקות, ויש גם סיכוי טוב יותר שהמוטיבציה לללימוד ולאימון תבוא מהם ולא מההורים. זה בסדר כמובן שההורים ידחפו קצת את הילדים, יכוונו אותם, אבל צריך לוודא שהילד באמת מעוניין בכך, כי ללמוד בכוח פשוט לא עובד.

גדלים שונים של גיטרות

דבר חשוב נוסף לדעת הוא שגיטרות באות בגדלים שונים. יש גיטרות שלושת רבעי, גיטרות חצי וכו'. אלו גיטרות שנראות בדיוק כמו גיטרה רגילה, אך הן הרבה יותר קטנות ונועדו במיוחד לילדים. לכן, כשקונים גיטרה, כדאי להגיע עם הילד לחנות, ויחד עם המוכר לראות איזו גיטרה הכי מתאימה לילד מבחינת הגודל. ההבדלים בין הגדלים הם משמעותיים, לכן חשוב להתאים את הגיטרה לילד, כך שהחוויה תהיה כמה שיותר טובה, הוא יצליח לנגן יותר בקלות, ומעצם כך תעלה המוטיבציה שלו להמשיך לנגן ולהתקדם. חשוב ממש.

 

זהו. בתגובות נשמח שתרשמו באיזה גיל אתם התחלתם לנגן, ואיך זה היה. ההורים דחפו אותכם? רציתם בעצמכם? מחכים לסיפורים שלכם! ביי!

 

 

 

 

Share Button

השאר תגובה: