שיעורי פסנתר ואורגנית למתחילים דרך האינטרנט – אקורדים ותווים | נגינה
נגינה - האתר ללימוד נגינה בגיטרה ופסנתר
בית הספר האינטרנטי ללימודי נגינה הגדול בישראל

למי מיועד הקורס?

הקורס מיועד לכל מי שחלם ללמוד איך לנגן בפסנתר אורגנית או אורגן, ומתאים לגם לאלו שמעולם לא ניגנו לפני כן!

השיעורים בנויים באופן מדורג, ויובילו אותכם צעד אחר צעד, מהדברים הבסיסיים ביותר, כמו איך יושבים ליד הפסנתר, דרך לימוד תווים (לפסנתר ולאורגן), ועד ללימוד ליווים ואקורדים.

עכשיו, אנחנו יודעים שתווים ולימוד תווים זו שפה של ממש, שפה חדשה ומתאגרת. וכמו כל דבר חדש, לפעמים יש צורך בעזרה והכוונה. לשם כך, צוות המורים לפסנתר שלנו זמין בשבילכם לענות על שאלות, במייל, בטלפון בוואטסאפ, כך שאם אתם צריכים עזרה, משהו לא מסתדר, או שסתם בא לכם לפטפט על מוזיקה, אנחנו פה בשבילכם לעצה טובה, לפידבק והכוונה.

בהצלחה ונגינה נעימה!

מה נלמד בקורס?

text

שיעורי וידאו

יותר מ-150 שיעורי וידאו קלים להבנה שיובילו אותכם צעד אחר צעד לעבר המטרה!

text

חוברת לימוד

חוברת בת 250 עמודים המלווה את הקורס הכוללת לימוד תווים, הסברים ושירי תרגול!

text

יחס אישי

אנחנו פה בשבילכם. צוות המורים שלנו מתייחס לכל תלמיד ותלמיד, מתקן טעויות ועונה על שאלות!

text

לימוד תווים

נלמד לכתוב ולקרוא את שפת המוסיקה, שפת התווים!

text

ליווי שירים

נלמד איך ללוות שירים מוכרים, קלאסיקות ישראליות, הלהיטים האחרונים ומכל הבא ליד! אהבתם? נסו את קורס הליווים המלא שלנו!

text

מוסיקה קלאסית

נכיר ונלמד יצירות קלאסיות של טובי המלחינים ברמת קושי מדורגת בהתאם להתקדמות בקורס!

text

טכניקה

נכיר שיטות ותרגילים לחיזוק האצבעות והזריזות כך שבהדרגה נוכל לנגן שירים מהירים!

text

תיאוריה

מאחורי הפרקטיקה תמיד יש גם תיאוריה! נכיר ונלמד את הכללים והחוקים שמאחורי הצלילים!

text

פיתוח שמיעה

נלמד להשתמש טוב יותר בחוש השמיעה ונתנסה בנגינה ללא תווים!

חונו לק

אילתור והלחנה

נלמד להפעיל את הדימיון והיצירתיות שלנו וניצור מוזיקה משל עצמנו!

הירואית

אווירה לימודית מהנה

השיעורים מלווים בהומור ואווירה כיפית! (כי כשלא כיף, קשה להתמיד!)

מבנה הקורס

שיעור הקדמה

ברוכים הבאים לשיעור הראשון שלנו בקורס התווים למתחילים של האתר נגינה. בשיעור זה נכיר את יקיר המורה, נדבר קצת על הקורס (למי הוא מתאים, מה צריך כדי ללמוד איתנו ומה אנחנו הולכים ללמוד) ונדבר על הדרכים לקבל מאיתנו עזרה ומענה לשאלות. אחרי כל ההקדמות נלמד את מספרי האצבעות ונלמד כיצד מוצאים את הדו המרכזי על הפסנתר. שימו לב, שבכל פעם שנאמר פסנתר, הכוונה היא גם לאורגנית. בהצלחה!

שיעור 1 - הדו המרכזי ואורך הצלילים

בשיעור זה נלמד את היסודות של כתיבת התווים. נכיר את החמשה (חמישה קווים שעליהם כותבים את התווים) ונלמד איך לכתוב את הדו המרכזי (שהכרנו על הפסנתר בשיעור הקודם). לאחר מכן, נתחיל לדבר על קצב ונכיר את המושגים תו שלם, תו של חצי ותו של רבע. לתרגול הכנו לכם דף עבודה ו-6 תרגילים. כן כן, השיעור הזה מסתיים כשאתם קוראים תווים ומנגנים אותם על הפסנתר! ממש קסם!

שיעור 2 - מפתח סול ומפתח פה

בשיעור זה נכיר את המפתחות, מפתח סול ומפתח פה, אותם סימנים מוזרים שמורים לנו עם איזה יד צריך לנגן על הפסנתר (ימין או שמאל). ואם כבר יש לנו סימנים לידיים, אז בשיעור זה יד שמאל נכנסת לפעולה כאשר נלמד לנגן ולכתוב את הדו המרכזי עבור יד שמאל. בנוסף נלמד מה הם צלילים נמוכים ומה הם צלילים גבוהים. לתרגול מחכה לכם דף עבודה, ו-6 שירים לתרגול נגינה בשתי ידיים. ובסוף, מופיע תוכי מדבר. באמת.

שיעור 3 - רה במפתח סול וסי במפתח פה

בשיעור הזה נלמד שני צלילים חדשים על הפסנתר. את הצליל רה במפתח סול ואת הצליל סי במפתח פה. נלמד איך כותבים אותם על החמשה, והיכן הם נמצאים על גבי הפסנתר. דרך שני הצלילים האלו נבין טוב יותר את הקשר שבין החמשה ובין קלידי הפסנתר (רמז: הקשר הדוק מאוד). בסוף השיעור נדבר קצת על תרגול, ועל איך כדאי להתאמן על הפסנתר כחלק מההתקדמות בקורס. קדימה להתאמן!

שיעור 4 - הפנתר הורוד

בשיעור הזה אנחנו לוקחים הפסקה קצרה מהתווים, מותר גם לנוח קצת לא? במהלך הקורס ניקח מדי פעם הפסקות לצורך התאווררות ועל מנת להכיר את עולם הפסנתר קצת יותר לעומק ולא רק מתוך עולם התווים. אז הפעם, החלטנו ללמד אתכם את המנגינה המפורסמת מתוך הפנתר הורוד באמצעות טכניקה של חיקוי. הולך להיות ממש ממש כיף!

שיעור 5 - חצי מנוקד

בשיעור הזה נלמד את סימן החצי המנוקד אשר מורה לנו לנגן למשך של שלוש פעמות ובנוסף נכיר שני צלילים חדשים: הצליל מי במפתח סול והצליל לה במפתח פה. כרגיל, כל צליל חדש נלמד הן על החמשה, כלומר כיצד לכתוב אותו בתווים, והן על הפסנתר, כלומר על איזה קליד יש ללחוץ. לתרגול הכנו לכם דף עבודה, ומספר שירי תרגול כולל הלהיט הגדול (טוב אולי לא להיט, אבל בכל זאת שיר שכולם מכירים) – למרים טלה קטן.

שיעור 6 - תיבות

שיעור זה יהיה תיאורטי ברובו. שיעור תיאורטי אומר שהנושא שאנחנו לומדים לא מתבטא ישירות בנגינה על הפסנתר, אבל בכל זאת מדובר בנושא שחשוב מאוד להכיר. הנושא הוא התיבות המוסיקליות. נכיר את אותם קווים אנכים מוזרים שנכנסים לנו בין התווים ויוצרים את התיבות, נלמד מה הם אומרים ונלמד מתי יש לכתוב אותם. לתרגול הכנו לכם דף עבודה, שאם תצליחו לענות בו על כל השאלות, עברתם בהצלחה את השיעור! ואם לא? אין כזה דבר. איתנו בטוח תצליחו...

שיעור 7 - פה במפתח סול וסול במפתח פה

בשיעור הזה נכיר שני צלילים חדשים על הפסנתר. פה במפתח סול וסול במפתח פה. שימו לב שמעכשיו יהיה עלינו לשים לב גם לצלילים שיש לנגן, גם לחשוב איזו יד מנגנת מה, גם באילו איצבועים יש לנגן וגם למשך כמה זמן צריך לספור. נשמע מסובך, אבל לא לדאוג, עם תרגול הכל הופך להיות קל. נדגים את כל האלמנטים יחד במנגינה לדוד משה היתה חווה. בהצלחה!

שיעור 8 - סימן החזרה

בשיעור הזה נכיר את סימן החזרה, סימן סופר שימושי שחוסך לנו המון דפים במדפסת. נכיר שני סוגים של סימני חזרה, האחד שמורה לנו להתחיל לנגן מתחילת השיר, והשני שמורה לנו לנגן קטע מסויים פעמיים (לדוגמא מתיבה 4 עד תיבה 8). לתרגול הכנו לכם דף עבודה ו-3 תרגילים. תשתמשו בסימני החזרה, תחסכו דפים במדפסת, ותעזרו לשמור על העולם שלנו!

שיעור 9 - סול במפתח סול ופה במפתח פה

בשיעור זה נכיר שני צלילים חדשים על הפסנתר. נכיר את סול במפתח סול ופה במפתח פה ובפעם הראשונה בקורס נפרוס את הידיים, וננגן עם כל האצבעות על הפסנתר! אממה, הזרת שלנו היא קצרה יותר וחלשה יותר משאר האצבעות, לכן האתגר הולך וגדל. כתרגול הכנו לכם דף עבודה ו-4 שירים כולל יונתן הקטן, ויאנקי דודל (שמתם לב שממנגינות שלא אומרות כלום, עברנו למנגינות מוכרות?)

שיעור 10 - הלחנה - א'

בשיעור זה אנחנו לא לומדים צלילים ותווים חדשים ובמקום זאת לומדים להשתמש בכל מה שלמדנו עד עכשיו, כדי ליצור מנגינות משל עצמנו על הפסנתר! כן כן, הגעתם לשלב שבו אפשר כבר להתחיל להלחין! אז נכון, סימפוניות שלמות עדיין לא נוכל לכתוב, אבל מנגינות פשוטות, נוכל ועוד איך. לצורך ההלחנה של השיר הראשון שלנו, נכיר טכניקה סופר שימושית להלחנת שירים בפסנתר אשר נקראת עקרון הזוגות (יש לטכניקה הרבה שמות נוספים, אז אל תתפסו אותנו במילה). הלחנה מהנה!

שיעור 11 - השתקים - א'

בשיעור זה נכיר לראשונה את פרופסור קארל וללדרברומנשדטייכלפלצנמן (כן, כן), שידבר איתנו על השקט שבין הצלילים, ובעצם ילמד אותנו, שיש מקרים שבהם במקום לדבר, עדיף לשתוק. או במילים אחרות, בשיעור זה נלמד את השתקים, את אותם סימנים על גבי התווים אשר מורים לנו מתי אנחנו לא צריכים לנגן. שתיקה נעימה!

שיעור 12 - השתקים - ב'

שיעור זה הינו המשך לשיעור השתקים. אם בשיעור הקודם הכרנו את השתק של הרבע, בשיעור זה נלמד להשתמש בשתקים של החצי ושל השלם. כתרגול הכנו לכם דף עבודה, 2 תרגילים ו-2 מנגינות נחמדות. שתיקה נעימה!

שיעור 13 - עיקרון כתיבת התווים חלק א

בשיעור זה ניכנס למאחורי הקלעים של עולם כתיבת התווים ובעצם נבין מספר עקרונות בסיסיים לגבי אופן כתיבת התווים. נתחיל בעקרון שמאפשר לנו לחשב את מיקום התווים על גבי החמשה ובכך חוסך מאיתנו את הצורך לזכור את המיקום של כל תו ותו בעל פה. יקיר מבטיח שמי שיבין את העקרון הזה, ויפנים אותו, קריאת התווים שלו תשתפר בלפחות 50%, ואנחנו מאמינים ליקיר!

שיעור 14 - לה במפתח סול, מי במפתח פה

בשיעור זה נכיר שני צלילים חדשים ומיוחדים שאותם נכתוב הן על החמשה והן ננגן על הפסנתר. הצלילים האלו הם לה במפתח סול ומי במפתח פה. הדבר המיוחד בצלילים אלו הוא שהם דורשים שנשתמש באצבע השישית שלנו בכל יד. אממה, היות ויש לנו רק חמש אצבעות בכל יד (וחבל), נצטרך ללמוד איך לשנות את מיקום היד כדי להגיע לצלילים החדשים. זהו שיעור סופר מעניין וסופר שימושי לכל שאר הצלילים שנלמד בקורס. לתרגול יהיה לנו דף עבודה ושירים לתרגול כולל השיר הבאמת נפלא – פזמון ליקינטון!

שיעור 15 - למה הרמוניה חלק א'

בשיעור זה נלמד בפעם הראשונה שירים בהם יד ימין ויד שמאל מנגנות צלילים בו זמנית ולמעשה מייצרות הרמוניה. נגדיר את המושג הרמוניה, נבין למה הוא משמש בעולם הפסנתר ואפילו נראה הדגמה של יקיר אוכל מלפפון (ועוד תבינו את הקשר בין מלפפון להרמוניה). לתרגול יש לנו שירים מעולים כמו גן סגור של הכבש השישה עשר, ו – Ode to Joy של בטהובן. ברוכים הבאים לעולם ההרמוניה!

שיעור 16 - סוגרים אוקטבה חלק א'

בשיעור זה נעשה מסיבה גדולה כי בשיעור זה נחגוג את סיום האוקטבה! מה זה אוקטבה בפסנתר? תגלו במהלך השיעור. כדי לסיים את האוקטבה נלמד שני צלילים חדשים, ואחרונים לאוקטבה במפתח סול. הצלילים סי ודו גבוה. לאחר מכן נלמד את הסולם דו מז'ור ביד ימין ונשלח אותכם לתרגל עם אחלה שירים כגון רבות הדרכים של דניאל סלומון, ושירי ילדים כמו חנוכה חנוכה והשפן הקטן. בהצלחה!

שיעור 17 - סוגרים אוקטבה חלק ב'

בשיעור זה נסיים את הכרת האוקטבה גם ביד שמאל, ונלמד את הצלילים רה ודו נמוך במפתח פה. שוב נלמד את הסולם דו מז'ור רק הפעם ננגן אותו ביד שמאל. והכי חשוב, כדי לעשות את חגיגת סיום האוקטבה מושלמת, הכנו לכם שירי תרגול של עידן רייכל, וסטטיק ובן אל תבורי – יאללה מסיבה!

שיעור 18 - Fur Elise

זוכרים שלפני מלא מלא זמן, אמרנו לכם שמדי פעם נקח הפסקה מהתווים, ולמדנו לנגן את הפנתר הורוד על ידי חיקוי? אז היום אנחנו חוזרים לשיעור מהסוג הזה, ונלמד את ההתחלה של היצירה המדימה לפסנתר Fur Elise של בטהובן. קל, כיף וממלא בהשראה. תהנו!

שיעור 19 - עיקרון כתיבת התווים חלקים ב' + ג'

בשיעור זה אנחנו שוב חוזרים לעסוק בעניינים תיאורטיים, ברומו של עולם וברומם של תווים. יקיר מבטיח לא לשעמם יותר מדי, ובד"כ אנחנו מאמינים לו. השיעור יעסוק במאחורי הקלעים של כתיבת התווים ובו נלמד שבעצם מפתח סול מהווה השלמה של מפתח פה, ולהיפך. זה יוביל אותנו למסקנה המהפנטת שכל צליל ניתן לרשום גם במפתח סול וגם במפתח פה? מבלבל? לא לדאוג, הכל יובהר בשיעור. לתירגול מחכים לכם מנגינות של מוצארט ושטראוס. תהנו!

שיעור 20 - למה הרמוניה חלק ב'

בשיעור זה נרחיב את ההתעסקות שלנו בתחום ההרמוניה ונאתגר את עצמנו בכך שננגן על הפסנתר מספר צלילים בו זמנית ועוד באותה היד! לא לדאוג, זה אפשרי בהחלט. לתרגול יש לנו שירים נפלאים כגון יש אי שם, אהבה, אלף בית ועוד!

שיעור 21 - דיאז ובמול חלק א'

בשיעור הזה נלמד לראשונה לנגן על הקלידים השחורים. לשם כך נצטרך ללמוד לא מעט מושגים חדשים כגון טון, חצי טון וסימני התק. בנוסף נלמד לחשב צעדים מקליד לקליד ולאחר מכן נכיר את סימן הדיאז שמורה לנו לזוז חצי טון ימינה על הפסנתר. צפיה נעימה!

שיעור 22 - דיאז ובמול חלק ב'

בשיעור הזה נשלים את סימן הבמול שמורה לנו לזוז חצי טון שמאלה על הפסנתר ובכך נסיים את הנושא שהתחלנו בו בשיעור הקודם, הנגינה על הקלידים השחורים. לתרגול יהיו לנו את שיר הנושא מהסרט הסנדק, את מלך ההרים של גריג, עלי סתיו ועוד המון דברים טובים!

שיעור 23 - Fur Elise - חלק שני

אחרי שלמדנו את החלק הראשון של fur elise על הפסנתר לפני מספר שיעורים, קיבלנו המון תגובות מתלמידים שביקשו ללמוד את ההמשך, אז הנה לכם. תהנו!

שיעור 24 - אקורדים (הכנה לקורס ליווי)

בשיעור זה נלמד מהו האקורד ומתי משתמשים בו. לצורך כך ניעזר בכל מה שלמדנו עד כה בשיעורי ההרמוניה ובשיעורים בהם דיברנו על חצאי טונים וטונים שלמים, וניישם את כל אלו כדי ללמוד כיצד לבנות אקורדים ולהשתמש בהם בשירים שונים. בנוסף נלמד על ההבדל בין אקורדים מינורים למז'וריים. שיעור זה הוא תיאורטי ברובו, ומהווה הקדמה לשיעור הבא בו ננגן ליווים לשירים של ממש באמצעות האקורדים. שווה להיות סבלניים!

שיעור 25 - מנגנים שירים

אז, אם בשיעור שעבר הכרנו את האקורדים המז'וריים והמינוריים ולמדנו איך בונים אותם על הפסנתר, היום כבר נלמד איך מיישמים אותם, וזאת באמצעות נגינת שירים מעולים של החברים של נטאשה, עידן רייכל, איראל זילבר ועוד. בנוסף, מצורף לשיעור זה מילון אקורדים לשימושכם. תהנו!

שיעור 26 - ליווי שירים א'

בשיעור זה נחזור על השירים שלמדנו בשיעור הקודם (ועוד כמה שירים) אבל הפעם נלמד ללוות אותם באופן שהוא הרבה יותר מעניין ועשיר מוזיקלית. שימו לב שאם אהבתם את הנושא, יש לנו קורס שלם שעוסק בליווי של שירים בפסנתר! בהצלחה!

שיעור 27 - טכניקה חלק א'

זהו השיעור הראשון שלנו שעוסק בשיפור טכניקת הנגינה בפסנתר מתוך המטרה לשפר את הזריזות ואת חוזק האצבעות שלנו. לשם כך, הכנו בשבילכם תרגילים שבמתכוון יתקילו אותכם בכל מני שילובים אשר הם מאתגרים טכנית. כתוצאה מהאימון על תרגילים אלו, הטכניקה שלכם תשתפר, ובפעם הבאה שתתקלו באתגרים דומים, יהיה לכם כבר הרבה יותר קל להתמודד איתם. שווה לא?

שיעור 28 - טכניקה חלק ב'

זהו שיעור המשך לשיעור הקודם בו דנו בשיפור טכניקת הנגינה בפסנתר. אם בשיעור הקודם התמקדנו במתיחה של האצבעות, היום נתמקד באיצבועים לא סטנדרטיים, כאלו שמוציאים אותנו מאיזור הנוחות שלנו. כרגיל, ההתמודדות עם התרגילים האלו, תשפר את הטכניקה שלכם, ותאפשר לכם בהמשך להתמודד עם שירים מורכבים יותר. בהצלחה!

שיעור 29 - צלילים חדשים

בשיעור הזה סוף סוף אנחנו חוזרים ללמוד צלילים חדשים על הפסנתר ונכיר את הרה והמי הגבוהים במפתח סול. לצורך התרגול יש לנו שירים נפלאים כולל שיר הנושא מהסרט טיטאניק My heart will go on. שווה במיוחד!

שיעור 30 - צלילים חדשים

בשיעור הזה אנחנו סוגרים את החוב של יד שמאל ליד ימין ולומדים שני צלילים חדשים, הצלילים סי ולה אשר נמצאים מתחת לדו הנמוך. לתרגול יש לנו המון שירים כיפים כגון: הללויה, לו יהי, יש בי אהבה, שירי חגים ועוד. לכו להתאמן!

שיעור 31 - סימני היתק קבועים

בשיעור הזה נכיר את סימני ההתק הקבועים (דיאז ובמול) אשר מופיעים בתחילת החמשה. נבין למה הם משמשים, ואיך ניתן לבטל אותם אם יש צורך בכך. סימני ההתק הקבועים מייצרים לנו קיצור דרך של ממש בכל מה שקשור לנגינת במולים ודיאזים על הפסנתר והם מסוג הדברים שכאשר לומדים אותם, אז אומרים "איך לא חשבתי על זה בעצמי?". לתרגול יש לנו שירים של אלטון ג'ון ופול סיימון, כיף גדול!

שיעור 32 - המטרונום

בשיעור זה נדבר על המטרונום, אותו מכשיר מתקתק (מלשון תיקתוק ולא מתוק), שעוזר לנו לשמור על קצב. נדבר על החשיבות של השימוש במטרונום לשיפור חוש הקצב שלנו, ונלמד איך משתמשים בו באופן יעיל באימונים שלנו. לתרגול, ניקח שירים שכבר ניגנו בעבר, כאשר הפעם האתגר הוא לשמור על הקצב, ולנגן יחד עם המטרונום. בהצלחה!

שיעור 33 - השמיניות

בשיעור זה נחזור לדבר על נושא הקצב, ואם עד עכשיו עסקנו אך ורק בשלמים, חצאים ורבעים, הפעם נכיר את השמיניות. נלמד איך נראית שמינית בודדת, איך נראות שמיניות מחוברות, ונכיר שיטת ספירה סופר יעילה שתעזור לנו לנגן את הקצב החדש. נתרגל עם שירים נפלאים כמו פרח נתתי לנורית, ואי שם מעבר לקשת. תהנו!

שיעור 34 - הבקר

בשיעור זה נכיר את סימן הבקר, שהוא סימן היתק מסוג חדש, אשר מבטל את סימן הדיאז והבמול. נלמד באילו מצבים צריך אותו, ונתרגל את השימוש בו באמצעות שירים שונים. על הדרך, פרצוף חדש ולא מוכר יופיע, מי? הפתעה!

שיעור 35 - ארטיקולציה ולגטו

בשיעור הזה נכיר את המושג ארטיקולציה, נלמד לנגן בטכניקת הלגטו, אבל הכי חשוב, נתחיל להכניס רגש לנגינה שלנו! על הדרך, נענה על השאלה, מה ההבדל בין נגן פסנתר ובין רובוט - יהיה מעניין!