לימוד ליווי בפסנתר ואורגנית באינטרנט – אקורדים ותווים | נגינה
נגינה - האתר ללימוד נגינה בגיטרה ופסנתר
בית הספר האינטרנטי ללימודי נגינה הגדול בישראל

למי מיועד הקורס?

הקורס מיועד לכל מי שמעוניין ללמוד איך מלווים בפסנתר
ומתאים במיוחד למי שרוצה לנגן ולשיר, או מי שרוצה ללוות זמרים.
בקורס זה לא נלמד לקרוא תווים ונתמקד רק בליווי כדי להגיע לתוצאות בדרך המהירה ביותר!
מי שבכל זאת רוצה ללמוד לקרוא תווים מוזמן לבקר בקורס התווים שלנו!

מה נלמד בקורס?

text

ליווי שירים

נלמד איך ללוות שירים מוכרים, קלאסיקות ישראליות, הלהיטים האחרונים ומכל הבא ליד!

text

שיעורי וידאו

יותר מ-150 שיעורי וידאו קלים להבנה שיובילו אותכם צעד אחר צעד לעבר המטרה!

text

חוברת לימוד

חוברת בת 250 עמודים המלווה את הקורס הכוללת הסברים ועשרות שירים לתרגול!

text

יחס אישי

אנחנו פה בשבילכם. צוות המורים שלנו מתייחס לכל תלמיד ותלמיד, מתקן טעויות ועונה על שאלות!

text

תיאוריה

מאחורי הפרקטיקה תמיד יש גם תיאוריה! נכיר ונלמד את הכללים והחוקים שמאחורי הצלילים!

text

טכניקה

נכיר שיטות ותרגילים לחיזוק האצבעות והזריזות כך שבהדרגה נוכל לנגן שירים מהירים!

text

מוסיקה קלאסית

נכיר ונלמד יצירות קלאסיות של טובי המלחינים ברמת קושי מדורגת בהתאם להתקדמות בקורס!

הירואית

אווירה לימודית מהנה

השיעורים מלווים בהומור ואווירה כיפית! (כי כשלא כיף, קשה להתמיד!)

מבנה הקורס

שיעור 1 - הקדמה

בשיעור זה נפגוש את יקיר המורה לפסנתר שיספר לכם על הקורס באופן כללי, מה נלמד ומה תוכלו להפיק מהקורס. נדבר על מלודיה, הרמוניה וקצב, ונראה כיצד ליווים שונים יכולים להשפיע על האופי של השיר. בנוסף נדבר על האופן שבו יש לתרגל יחד עם הקורס (חוברת העבודה שלנו והתרגילים השונים), ועל האופן שבו אפשר להעזר בנו לכל שאלה. לקראת סיום השיעור נכיר את הצליל הראשון שלנו, הצליל C, נלמד איפה הוא נמצא בפסנתר, ונכיר את האופן שבו כל אצבע מקבלת מספר משלה. וזה רק שיעור ההקדמה... הולך להיות המון כיף!

שיעור 2 - צלילים וקצב

בשיעור זה נצלול לתוך מושג הקצב, נגדיר מה זה אומר קצב ונדבר על ההקשר שלו שאנחנו מלווים שירים בפסנתר. נכיר את הספירה של ארבעה רבעים ונדבר על צלילים ארוכים וקצרים. לתרגול יחכו לכם 6 תרגילי קצב לפסנתר שהם לא קשים, אבל חשובים! בהצלחה!

שיעור 3 - אקורד? כן אקורד!

בשיעור זה נכיר את שאר שמות צלילי הפסנתר (D,E,F,G,A ו – B), נלמד מה זה אקורד (צירוף של מספר צלילים המנוגנים בו זמנית), נבין איך האקורדים מתקשרים לשירים ולנגינה על פסנתר, נכיר את האקורד הראשון שלנו, האקורד C, נדבר על חילופי אקורדים ונחבר את נושא הקצב לנושא האקורדים. לתרגול יחכו לכם 3 תרגילים, שאחריהם תהיו אלופים בנגינת האקורד C! לכו להתאמן טייגרים!

שיעור 4 - שיר ראשון! שיר ראשון!

בום. בשיעור הזה מפילים פצצה, ולומדים לנגן את השיר הראשון שלנו על הפסנתר! כן כן, די לתרגילים! הגיע הזמן לנגן שיר של ממש! לשם כך נלמד אקורד חדש, את האקורד G, נתרגל מעברים בין שני האקורדים שלמדנו ונלמד לנגן את השיר המעולה סאלאם של מוש בן ארי! הולך להיות כיף, כי לנגן שירים, זה הדבר הכי כיף בעולם! בהצלחה!

שיעור 5 - יד שמאל

בשיעור זה יד שמאל סוף סוף תיכנס לעניינים. נלמד מהו שורש האקורד (ספולייר: יד שמאל תהיה אחראית עליו), ונלמד איך מנגנים אקורדים מלאים על הפסנתר. נשתמש במידע החדש כדי לסיים את לימוד האקורדים C ו – G, ונלמד אקורד חדש, את האקורד F! כתרגול כבר יחכו לנו שירים של ממש כמו הגלשן שלי של דני סנדרסון, אצא לי השוקה, The lazy song של Hey Jude, Bruno Mars של הביטלס, בוב מארלי, שירי פורים ויום הולדת, מלא מלא שירים – כיף גדול!

שיעור 6 - ליווי #1

בשיעור זה נלמד את ליווי הפסנתר הראשון שלנו, בכל זאת, אנחנו בקורס ליווים נכון? הליווי הוא פשוט (שורש ואז אקורד) אבל מאוד מאוד שימושי, ונשמע מצויין. כדי לא לסבך את העניינים יותר מדי החלטנו להשתמש בשירים שכבר למדנו ככה שנתרכז בליווי עצמו, ולא בלימוד השירים. נחמדים אנחנו נכון?

שיעור 7 - רה מז'ור? פה מינור!

בשיעור זה נדבר על האקורדים המינוריים והמז'וריים, נבין מה ההבדל ביניהם ונכיר את האקורד המינורי הראשון שלנו בפסנתר, האקורד Am. כתרגול לקחנו שירים של אתניקס, שלמה ארצי, החברים של נטאשה, משה פרץ, סטטיק ובן אל תבורי, ריטה, הדג נחש, אייל גולן, ג'יימס בלאנט, בוב מארלי, אלפאוויל, הביטלס, ומלא מלא דברים טובים. כל אחד ימצא משהו שהוא אוהב!

שיעור 8 - הלחנה א'

בשיעור הזה, ניישם את כל מה שלמדנו עד עכשיו, האקורדים והליווי על הפסנתר, כדי לנסות לעשות משהו חדש – להלחין את השיר הראשון שלנו! כן כן, מה שלמדתם עד עכשיו, מספיק בהחלט כדי להלחין שיר של ממש. מוצארט, אנחנו באים! מוכנים להתחיל?

שיעור 9 - אקורדים חדשים

השיעור הזה, הוא שיעור בזק, שבו אנחנו בבת אחת לומדים את האקורדים המינוריים Em ו – Dm. שני אקורדים שהם מאוד מאוד נפוצים בנגינה על פסנתר ויפתחו בפנינו עולם של המון המון שירים לאימון. כרגיל המבחר גדול (מאריק אינשטיין דרך אריאל זילבר ועד עומר אדם) כך שכל אחד יוכל לבחור את השירים שהוא הכי מתחבר אליהם. בהצלחה!

שיעור 10 - קריאה מהדף

בשיעור הזה נדבר על קריאת אקורדים מהדף, ועל הדברים המבלבלים שיכולים לקרות שאנחנו עושים את זה. ניתן טיפים לנגינה רציפה יותר בפסנתר, ונדבר על אקורדים שנכנסים לפני ואחרי המקום שהיינו מצפים להם. הולך להיות מאתגר, אבל מאוד מאוד חשוב. בהצלחה!

שיעור 11 - דיאזים ובמולים - הקלידים השחורים

אם עד עכשיו ניגנו אך ורק על הקלידים הלבנים של הפסנתר, משיעור זה ואילך, אנחנו מתחילים להשתמש בקלידים השחורים גם כן! נלמד איך סופרים מרווחים בין הקלידים השונים בפסנתר, נכיר את המושגים טון וחצי טון, נכיר את סימני ההתק הדיאז והבמול, נלמד מה כל אחד מהם עושה, ואפילו הכנו לכם דף תרגול, הכי טוב דף תרגול.

שיעור 12 - גשם של אקורדים

בשיעור הזה נשתמש בכל מה שלמדנו בשיעור שעבר, כדי להכיר אקורדים חדשים שבהם משתמשים בקלידי הפסנתר השחורים. נכיר את האקורדים E, Bb, A ו – Gm. ארבעה אקורדים בשיעור אחד... הקורס מתחיל לצבור תאוצה! מחכים לכם 6 תרגילים שיעזרו לכם להפנים ולזכור את האקורדים החדשים, ולאחר מכן, שירים שמשתמשים בהם. בהצלחה!

שיעור 13 - הפעימות

בשיעור זה נרחיב על נושא הקצב, ונדבר על נושא הפעימות, אותן "פעימות לב", שמלוות אותנו לאורך כל הנגינה ומגדירות את הקצב הפנימי של השיר. נדבר על שירים במקצב של 4 פעימות, ושירים במקצב של 3 פעימות ונבין מדוע זה חשוב לספור את הפעימות בצורה נכונה. כתרגול הכנו לכם דף עבודה. מי ביקש שיעור תיאוריה ולא קיבל?

שיעור 14 - שלושה רבעים

בשיעור זה נתעמק בנושא של שירים שהם במשקל של 3 פעימות, ונלמד ליווי חדש, ליווי קלאסי שנמצא איתנו שנים על גבי שנים, ליווי הוואלס. למרבה ההפתעה ליווי זה מתאים לא רק ליצירות קלאסיות ולוואלסים של ממש, אלא גם לשירים עכשוויים! איך עושים את זה? כל הסודות, יתגלו בשיעור...

שיעור 15 - עוד אקורדים חדשים

בשיעור זה נלמד שני אקורדים חדשים, מאוד נפוצים בפסנתר, האקורדים D ו – B. באמצעותם נוכל לנגן אחלה שירים כמו ואיך שלא, ניצחת איתי הכל, היא לא יודעת מה עובר עלי, עוף גוזל, אני ואתה ועוד המון דברים טובים!

שיעור 16 - ליווי #2 - ביטלס

בשיעור הזה נכיר ליווי שהוא אחד הליווים הנפוצים ביותר בנגינה על פסנתר, ושיגרום לכמעט כל שיר שתבחרו, להשמע סופר מקצועי! ליווי זה נקרא ליווי הנדנדה, או ליווי ביטלס, בו נפרק את האקורד לחלקים ונשחק איתו באופן שפשוט יעשיר כל שיר. אם יש שיעור שבו פתאום תתחילו להשמע כמו מקצועני פסנתר אמיתיים, זה השיעור הזה. בהצלחה!

שיעור 17 - פדאל!

בשיעור זה נלמד מהו פדאל ההשהייה בפסנתר, מה הוא עושה, בשביל מה הוא טוב, מתי משתמשים בו, ואיך משתמשים בו. השימוש בפדאל יוסיף לנו נפח לנגינה, וביחד עם הליווים שכבר למדנו, נעשה עוד צעד בעולם הליווים והנגינה הפסנתרנית. בהצלחה!

שיעור 18 - התיאוריה שמאחורי

שיעור זה הוא שיעור תיאורטי. אם עד עכשיו למדנו את האקורדים בעל פה, בלי לשאול יותר מדי שאלות, היום נלמד איך בעצם הגיעו האקורדים לעולם, ומהי החוקיות שגורמת להם להיות כפי שהם. מעבר לעניין התיאורטי, ההבנה לגבי האופן שבו בונים אקורדים, תאפשר לנו לבנות אינסוף אקורדים בעצמנו, שזה דבר מאוד מאוד שימושי. נלמד את נוסחת האקורד המז'ור, ואת נוסחת האקורד המינור ונקנח בתרגילים לבניית אקורדים. חשוב ומעניין!

שיעור 19 - אקורדים מסובכים? כבר לא

בשיעור זה נמשיך ונרחיב על האופן שבו בונים אקורדים, אך בעוד שבשיעור הקודם למדנו את החוקיים "הרשמיים", היום נדבר על קיצורי דרך שיאפשרו לנו לבנות אקורדים בצורות הרבה יותר קלות ומהירות. נשמע טוב נכון? קדימה, לשיעור!

שיעור 20 - ליווי #3 - ארפג'יו

בשיעור של היום נכיר את אחד הליווים השימושיים ביותר בפסנתר, ליווי הארפג'יו, שמורה לנו לפרק את האקורד ולנגן את צליליו אחד אחרי השני, במקום בבת אחת את כל הצלילים יחדיו. אולי השינוי הזה נשמע לא משמעותי, אבל תסמכו עלינו, שזה ליווי שפשוט עושה את ההבדל...

שיעור 21 - ליווי #4 - אומצה אומצה

בשיעור זה נלמד את ליווי ה"אומצה אומצה" שהוא בעצם סוג של הרחבה של הליווי הראשון שלמדנו. ליווי זה הופך כל שיר לחגיגה של ממש, ויוצר שמחה וקופצניות בנגינה. בשביל לנגן את הליווי הזה, נלמד נושא תיאורטי חדש אשר נקרא "דרגות", ויד שמאל שלנו, לראשונה, תנגן צלילים נוספים מעבר לשורשי האקורד. מוכנים להפעיל את יד שמאל? צאו לדרך!

שיעור 22 - ליווי פום פם

בשיעור הזה נכיר את ליווי הפום פם, ליווי קצבי שמתאים להמון שירים ים תיכוניים ואחרים. הליווי הזה מבחינה קצבית הוא קצת יותר מאתגר מהליווים הקודמים, אז תתאמנו לאט ובסבלנות. בהצלחה!

שיעור 24 - הולכה הרמונית

בשיעור זה נחדד את ההבנה שלנו לגבי תפקידה של ההרמוניה, נדבר על הולכה הרמונית נכונה, שאינה מפריעה למלודיה, ונלמד ליישם את היפוכי האקורדים שלמדנו בשיעור הקודם. מפחיד? לא באמת...

שיעור 25 - תוספת 7 לאקורד

מתי בפעם האחרונה ראיתם סרט מתח? הפעם נדבר על מתחים במוזיקה, ונלמד את האקורד המרובע הראשון שלנו - האקורד 7. יהיה מותח!

שיעור 26 - ליווי ארפג'יו בשתי ידיים

המון המון זמן לא למדנו ליווי חדש, לכן הפעם נרחיב את ליווי הארפג'יו שאנחנו מכירים, ועל ידי פיצול האקורד בין שתי הידיים, נייצר ליווי יפיפה וסופר שימושי!