מהי סימפוניה?

 

שמעתם פעם על המושג סימפוניה? או אולי מוזיקה סימפונית? אתם בטח יודעים שזה קשור איכשהו למוזיקה קלאסית, אבל מה המושג סימפוניה אומר בדיוק?  פשוט מאוד:

סימפוניה זו יצירה מוזיקלית שנכתבה עבור תזמורת. כלומר, נדרשת תזמורת שלמה כדי לבצע אותה.

אילו כלים משתתפים ביצירה סימפונית?

כל מלחין ברגע שהוא כותב יצירה צריך לקבל החלטה, לאיזה הרכב כלים הוא כותב את היצירה שלו. הוא יכול לכתוב יצירה לפסנתר בלבד, או לפסנתר וזמר, או יצירה לתזמורת שלמה, בה הוא כותב את כל התפקידים של כל כלי הנגינה בתזמורת – כינורות ראשיים, כינורות שניים, צ'לים, ויולות, קונטרה בס, קרן יער, אבוב, חליל צד, פיקולו, חצוצרה, קלרינט, בסון, טובה, טרומבון, חצוצרה וכלי הקשה. מרשים, לא?

כאשר המלחין בוחר לקחת על עצמו את האתגר של לכתוב מוזיקה לתזמורת שלמה, היצירה הסופית שלו נקראת סימפוניה, כך שמוזיקה סימפונית היא בעצם מוזיקה לתזמורת. לדוגמא: הסימפוניה החמישית של בטהובן, היא היצירה החמישית לתזמורת שבטהובן כתב. כזה פשוט.

 מהו מקור המילה סימפוניה?

מקור המילה סימפוניה הוא ביוונית. המשמעות של המילה היא "צלילים שמנוגנים ביחד". זו לא ההגדרה הכי מוצלחת בעולם למוזיקה תזמורתית, כי בסופו של דבר, גם בנגינה על פסנתר יש כמה צלילים שמנוגנים ביחד…

אם הולכים ממש אחורה, כנראה שמקור המילה סימפוניה הוא בכלל בארמית. בספר דניאל רשום על כלי נגינה שונים, כמו מַשְׁרוֹקִיתָא שזו משרוקית, פסנתרין שזה פסנתר, וְסוּמְפֹּנְיָה שזה ככל הנראה כלי נגינה כלשהו, ומשם התגלגל השם ליוונית והפך לסימפוניה. כאמור, היום אנחנו משתמשים במושג הזה כדי לתאר מוזיקה תזמורתית, כלומר מוזיקה שנכתבה לתזמורת.

Share Button

השאר תגובה: