מהי שמיעה מוסיקלית ומה הקשר בינה ובין לימודי נגינה?

אם נודה על האמת,  אין הגדרה מדוייקת שכולם מסכימים עליה לגבי מה הביטוי "שמיעה מוזיקלית" אומר. ובכל זאת, ננסה להתייחס לכמה אלמנטים שמקובל לדברים עליהם שעוסקים בנושא המעניין זה.

השמיעה היא אחד מתמשת החושים שלנו, היא משמשת אותנו ביום יום לתקשורת, לתפיסה מרחבית (עוזרת לנו לדעת מה רחוק מאיתנו ומה קרוב אלינו) ובין היתר, באמצעותו מתאפשר לנו להאזין למוסיקה!

שמדברים על שמיעה מוסיקלית הדגש הוא לרוב לא על המכניקה של השמיעה, כלומר מבנה האוזן והתכונות הפיזיות שלה, אלא על האופן שבו המוח שלנו מפרש את הצלילים שהוא שומע.

נסביר. במידה ויפנה אלינו אדם שמדבר עברית, גלי הקול יקלטו באוזנינו והמוח יפרש צלילים אלו למילים ומשפטים בעלי משמעות, נדע לדוגמא שהוא שואל אותנו מה השעה. במידה ויעבור לידנו אדם דובר סינית ויפנה אלינו באותה השאלה, המערכות הפיזיות יעבדו באותו האופן, הצלילים ישמעו לנו ויקלטו במוחנו, אך הפעם לא יהפכו לבעלי משמעות. אם האדם הסיני היה פונה לאדם סיני אחר, וודאי שהם היו מבינים האחד את השני.

הדוגמא שנתנו ממחישה כיצד אותם צלילים מתפרשים באופן שונה אצל בני אדם שונים, ולכן שאנו מדברים על שמיעה מוסיקלית, אנחנו למעשה מדברים על הפירוש שאנחנו עושים לצלילים שאנו שומעים מבחינה קוגנטיבית.

בדיוק כמו שניתן "ללמוד לשמוע" עברית,  או יותר נכון, ללמוד לפרש את מה שאנחנו שומעים כמילים בשפה העברית, כך ניתן לפתח את השמיעה שלנו בתחום המוסיקה.

שאנחנו אומרים למישהו יש שמיעה מוסיקלית טובה לרוב אנחנו מתכוונים ליכולות הבאות:

  1. זיהוי צלילים באופן מדוייק – הכוונה היא לאו דווקא לדעת שצליל א' הוא דו, וצליל ב' הוא רה (פה כבר אנחנו מדברים על שמיעה אבסולוטית שזה דבר אחר), אלא על היכולת לזהות לדוגמא שהצליל שהזמר שר והצליל שהגיטרה מנגנת הוא אותו הצליל. זה קריטי שרוצים לנגן שיר מהשמיעה ובעצם אנחנו רוצים להתאים את הצלילים שאנחנו מגנים לצלילים בהקלטה המקורית.
  2. יכולת להפריד צלילים באופן מדוייק – זאת אומרת, שאנחו שומעים שיר של הביטלס לדוגמא, להיות מסוגלים לשמוע מה הגיטריסט מנגן, או מה המתופף מנגן וכו', ובכך בעצם לבצע הפרדה של הצלילים בהתאם "לצבע" שלהם. זה קריטי שרוצים לדוגמא להוציא אקורדים של שיר על ידי שמיעה, ורוצים להקשיב לתפקיד הבס כדי לזהות את שורשי האקורדים.
  3. יכולת להבין מבנים תיאורטיים שמיושמים במוסיקה הנשמעת, לדוגמא להבין מהלכי אקורדים מסויימים , לזהות צבע של אקורד (נניח שמדובר באקורד מוגדל או sus4) וכיו"ב.

שמיעה מוסיקלת טובה היא דבר שאפשר לפתח ולשפר. עצם העיסוק במוסיקה, ונגינה הוא כלשעצמו מחדד לנו את השמיעה, כי אנחנו מתרכזים בצלילים המנוגנים, ומתוך כך אנחנו נעשים ערים יותר ורגישים יותר לצלילים הללו.

בנוסף ישנם תרגילים רבים שאפשר ללמוד כדי לשפר את השמיעה המוזיקלית שלנו, ועל כך נרחיב במאמרים הבאים!

השאר תגובה: