איך בונים אקורד מינור?

מהו האקורד מינור?  

כשאנחנו אומרים אקורד מינור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות גדולה באנגלית, ואחריה האות m  כאות קטנה. נניח האקורד Am, או האקורד Cm. אם מופיעה רק אות גדולה, נניח כמו באקורד A או C, אז מדובר באקורד מז'ורי ואנחנו לא מתעסקים בזה כרגע.

אז יש לנו אקורד מינור, ניקח את האקורד Cm כדוגמא. האקורד Cm מורכב מהצלילים, דו, מי במול וסול, או בשמות הלועזיים שלהם, C, Eb ו G. נשאלת השאלה: למה דווקא הצלילים האלו מרכיבים את האקורדCm ? בואו ונלמד איך בונים אקורד מינור בפסנתר.

לימוד אקורד מינור בפסנתר

למי שלא יודע אלו התווים: דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי ושוב דו. לצלילים האלו יש גם שמות לועזיים:  דו זה C, רה זה D, מי זה E, פה זה F, סול זה G, לה זה A וסי זה XB.

האקורד מינור מורכב משלושה צלילים. הצליל הראשון נקרא השורש של האקורד, והוא בדיוק כמו שם האקורד. אם אנחנו חוזרים לאקורד Cm כדוגמא, הצליל הראשון שבו, השורש שלו, יהיה התו C. באקורד Gm לדוגמא, השורש יהיה G ובאקורד Fm השורש יהיה F. פשוט, לא?

המושג חצי טון

חצי טון זה המרווח הקטן ביותר בין קליד לקליד, או הרווח בין שני קלידים צמודים. לדוגמא: המרווח בין הקליד  Cלקליד השחור שלידו, נקרא חצי טון. המרווח בין הקליד השחור הזה, לקליד של D, הוא גם חצי טון.

עכשיו חידה: מהו המרווח שבין הצליל E ובין הצליל F? נכון מאד, חצי טון. המרווח בין כל שני קלידים צמודים, הוא חצי טון. זהו, מכאן הכל הרבה יותר פשוט.

הנוסחה של אקורד מינור

לאקורד המינורי יש נוסחה שאומרת שכדי לבנות את שלושת הצלילים של האקורד צריך להתחיל מהשורש של האקורד, זה הצליל הראשון. הצליל השני יהיה טון וחצי ימינה מהשורש. הצליל השלישי יהיה שני טון ימינה מהצליל השני.  

ננסה על הפסנתר את הנוסחה הזו עם האקורד C. הצליל הראשון הוא השורש שלו, הצליל C, עכשיו  נזוז טון וחצי ימינה, הגענו לצליל Eb, או מי במול בעברית, וזה הצליל השני של האקורד C.

עכשיו לפי הנוסחה צריך מכאן לזוז עוד שני טון ימינה מהצליל השני, כדי להגיע לצליל השלישי. הגענו לצליל G או סול בעברית. והנה, הצלילים שמרכיבים את האקורד Cm הם ,C  Eb ו G, או בעברית דו, מי במול וסול.

הנוסחה הזו עובדת עם כל אקורד שנרצה, זה ממש קסם. בואו ונבנה גם את האקורד Fm.

השורש של האקורד F, הוא הצליל F וזה הצליל הראשון של האקורד. נזוז טון וחצי ימינה, הגענו לצליל  Ab, שזה הצליל השני של האקורד. עכשיו נזוז עוד שני טון ימינה, הגענו לצליל C. אז האקורד Fm  מורכב מהצלילים ,F  Ab  ו C. או בעברית פה, לה במול ודו.

לסיכום

לבנות אקורד מינור זו בסך הכל נוסחה פשוטה שצריך לזכור: שורש + טון וחצי + שני טון. קיימים בסה"כ 12 אקורדים מינוריים, אתם מוזמנים ללכת ולנסות לבנות את כולם. בקורס הליווי לפסנתר שלנו באתר נגינה, אנחנו מדברים לעומק על בניית אקורדים וכו', אז אם בא לכם תבדקו גם את זה.  

אם יש שאלות, משהו לא היה ברור, או שיש לכם הערות או רעיונות לסרטונים הבאים שלנו, אתם מזומנים להגיב לנו, אנחנו עונים להכל וממש ממש בכיף.  

Share Button

השאר תגובה: