Open Search
Close
youtube youtube insta insta fb fb

מתחילים לפסנתר | 27/11/2019

תקלות נפוצות בפסנתרים

כאן נדבר על תקלות נפוצות בפסנתרים, על הסיבות להן ומה עושים כדי לפתור אותן. הזהרה: ברוב המקרים לא מומלץ לטפל בפסנתר לבד, אלא רק עם איש מקצוע. בכל זאת, נגני פסנתר, כדאי שתכירו את התקלות הנפוצות.

סוגי התקלות הקיימות בפסנתרים

פסנתר לא מכוון

התקלה הנפוצה ביותר היא פסנתר לא מכוון. יש כאלו שלא יקראו לזה תקלה, אבל פסנתר לא מכוון פשוט מונע מהפסנתר להישמע כמו שצריך.

למי שלא יודע, הפסנתר עובד בצורה הבאה: כאשר אנחנו לוחצים על קליד, הפטיש מכה במיתר. גובה הצליל נקבע לפי רמת המתיחות של המיתר. ככל שהמיתר מתוח יותר חזק, ככה הצליל יותר גבוה, ככל שהמיתר פחות מתוח, יותר רפוי, הצליל יהיה יותר נמוך. זה עניין פיזיקלי.

הבעיה היא, שהמיתרים לא שומרים לאורך זמן רב על המתח שלהם. זאת אומרת, שבהדרגה, ולא באופן אחיד, הם יהיו פחות ופחות מתוחים. התוצאה היא שמיתר מסוים שאמור להשמיע נניח את הצליל דו, ישמיע צליל אחר, דומה לדו, אבל לא דו. כאשר כל המיתרים משמיעים צלילים קרובים לצליל שהם צריכים להשמיע, אבל לא במדויק, הפסנתר ישמע לנו מזייף, ולזה אנחנו קוראים פסנתר לא מכוון.

פתרון: פסנתר לא מכוון, צריך פשוט לכוון. כלומר, למתוח את המיתרים חזרה למתח הרצוי להם. הבעיה היא שיש המון מיתרים בפסנתר, וזו כבר משימה מסובכת שדורשת מיומנות מאוד גבוהה, הן מבחינה טכנית והן מבחינת פיתוח השמיעה. לשם כך צריך להזמין מכוון פסנתרים, תוך שעות בודדות הוא יחזיר את הפסנתר למצב מצוין, לפחות מבחינת הכיוון שלו.

קלידים דביקים

לתקלה הבאה קוראים קלידים דביקים, זהו מצב שבו לוחצים על קליד מסוים וכאשר עוזבים הוא פשוט נתקע במקום לחזור למקום הרגיל שלו.

קיימות סיבות רבות לתופעה הזו. יכול להיות בגלל שמסגרת העץ התנפחה והיא מתחככת בקלידים ומקשה עליהם לחזור למקום שלהם, יכול להיות בגלל משהו שנתקע בין הקלידים או מתחתם, כמו אבק, משהו שנשפך על הפסנתר, משקה עם סוכרים, וכו'. זה יכול גם לנבוע מהמנגנון שמייצב ומאזן את הקליד, או מהתנפחות הקליד עצמו, הקליד הרי עשוי מעץ והוא עלול בתנאים מסוימים להתנפח ולהיתקע.

פתרון: הדבר האחרון לעשות זה להתחיל ללחוץ בכוח על הקליד, כדי "לשחרר אותו". קיים סיכוי שתעשו נזק לפטיש שמכה על המיתרים, ובכך לא תפתרו את הבעיה, ואולי אף תחמירו אותה. ניתן לבדוק בעדינות אם משהו תקוע בין הקלידים ולנסות להוציא אותו, אבל מעבר לזה, ככל הנראה יידרש תיקון של טכנאי פסנתרים.

קלידים שבורים

תקלה נפוצה נוספת בפסנתר היא הקלידים השבורים. זה קורה בעיקר בפסנתרים ישנים מאוד, או בפסנתרים שחוו טראומה כלשהי, כמו משקולת שנפלה עליהם.

פתרון: במצב כזה מומחה יכול לשפץ את הקלידים, אך לעתים פשוט יעדיף להחליף אותם. מדובר בד"כ בטיפול יקר, לפעמים במצב מאוד גרוע של הרבה קלידים שבורים, עדיף פשוט להחליף את הפסנתר.

רעשים בזמן הנגינה

תקלה נוספת שיכולה להוציא פסנתרן מדעתו היא רעשים שקורים בזמן הנגינה, זמזומים, רשרושים וכו'. זה קורה לרוב כאשר בורג לא מחוזק רועד בגלל גלי הקול שהפסנתר מייצר, או בגלל חפץ שנפל לתוך הפסנתר ומרשרש בפנים.

פתרון: במקרים כאלו כדאי להקשיב למקור הזמזום או הרעש, אם מזהים את מקור הרעש, אפשר די בקלות לחזק את אותו הבורג הסורר, או להוציא את מה שנפל לתוך הפסנתר וזה פותר את הבעיה. אם לא, קוראים לטכנאי פסנתרים.

צריך לשים לב שלפעמים הזמזום בכלל לא מגיע מהפסנתר עצמו! חפצי מתכת נוטים לזמזם בקרבת פסנתרים בגלל גלי הקול אשר מרעידים אותם. פמוטים לדוגמא, בהחלט יכולים לזמזם גם אם הם נמצאים במרחק של כמה מטרים מהפסנתר. במצב כזה, צריך לזהות את מקור הזמזום ולהרחיק את אותו החפץ. לעתים נדירות, מדובר בסדק בגב הפסנתר, שזו כבר תקלה רצינית אחרת.

לסיכום

דיברנו קצת על הפסנתר ועל תקלות אופייניות. יש עוד המון, כמו פדאל השהייה שלא פועל על כל הקלידים וכו'. בסופו של דבר, מדובר בכלי אקוסטי, מעץ, ולפעמים יש תקלות, פשוט פותרים אותן, וחוזרים לנגן.

אם יש שאלות, משהו לא היה ברור, או שיש לכם הערות או רעיונות לסרטונים הבאים שלנו, אתם מזומנים להגיב לנו, אנחנו עונים להכל וממש ממש בכיף. בתגובות אנו רוצה לשמוע על התקלות הכי הכי מוזרות שקרו לפסנתר שלכם. מחכים לזה!

הוסיפו תגובה חדשה

שמור בדפדפן זה את השם, האימייל והאתר שלי לפעם הבאה שאגיב.

פוסטים נוספים

כמה קלידים יש בפסנתר ואורגנית?

הפסנתר הסטנדרטי נתחיל מהפסנתר, לפסנתרים סטנדרטיים ולפסנתרים חשמליים יש 88 קלידים. יש כמובן יוצאי דופן. יש פסנתרים עם 102 קלידים, ...

המשיכו לקרוא
פסנתר

איך בונים אקורד מינור?

מהו האקורד מינור?   כשאנחנו אומרים אקורד מינור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות גדולה באנגלית, ואחריה האות m ...

המשיכו לקרוא
מורה לפסנתר

איך בונים אקורד מז'ור?

מהו האקורד מז'ור? כשאנחנו אומרים אקורד מז'ור, הכוונה שלנו היא לאותם אקורדים שמופיעים כאות אחת באנגלית, נניח האקורד C, או ...

המשיכו לקרוא
מורה לפסנתר

אילו סוגים של אורגניות קיימים בשוק?

במאמר הבא ננסה לעזור לכם להבין אילו סוגים של אורגניות קיימים בשוק, מי החברות המובילות ומה המחירים. כדי לקבל תמונה ...

המשיכו לקרוא
אורגנית

פסנתר, אורגנית, פסנתר חשמלי, או אולי אורגן? מה קונים שמתחילים?

עולם הנגינה הוא עשיר ומדהים, מי שמצליח להתמיד בו (שזה האתגר הכי גדול ועוד נדבר עליו), יזכה באמת למתנה לכל ...

המשיכו לקרוא
פסנתר מצוייר

איך אומרים פסנתר בשפות שונות?

  למה פסנתר נקרא פסנתר בעברית? זה די פשוט. אם יש מילה בעברית שהמקור שלה לא ידוע ואין בה על ...

המשיכו לקרוא
פסנתר בשפות שונות

ללמוד לנגן פסנתר ב 6 דקות בלבד! אפשרי?

המשיכו לקרוא
פסנתרן מחייך

מילון אקורדים לפסנתר מתנה!

מילון אקורדים לפסנתר מתנה! לחצו על התמונה כדי להוריד את המילון:

המשיכו לקרוא
מילון אקורדים לפסנתר

טיפים לאימון נכון בפסנתר!

טיפים לאימון בפסנתר שפשוט חובה להכיר!

המשיכו לקרוא
לימוד פסנתר

שאלות ותשובות – שיעורי פסנתר!

והפעם, גל עונה על כל השאלות הנפוצות לגבי שיעורי פסנתר!

המשיכו לקרוא
לימוד פסנתר